Фільтрація води

Фільтрація води

Практично вся вода перед вживанням потребує очищення. У харчовій промисловості, аграрному секторі, вентиляції, опаленні та багатьох інших сферах діяльності людини. І звісно в індивідуальному споживанні.

 

Фільтрують воду із відкритих джерел (ріки, озера) та закритих (свердловини). Причому фільтрація можлива і у промислових масштабах, і у побутових. Розглянемо побутове очищення води для квартир і будинків.

 

До квартири, як правило, вода подається централізовано і вже має первинний ступінь очищення. Часто через зношеність інфраструктури, інакше кажучи, старих труб, вода доходить до споживача у незадовільному стані. Для очищення такої води зазвичай використовують фільтри грубого очищення, які прибирають пісок, іржу, дрібні частинки заліза та механічні забруднення.

 

Але цього буває недостатньо. Тому бажано додатково використовувати пом’якшувачі та очищувати від заліза. Такі фільтри видаляють з води кальцій, магній, залізо. Оскільки вони габаритні, то потребують попереднього монтажу – стаціонарного місця та врізки до системи водопостачання. Тому такі фільтри встановлюють на стадії ремонту.

 

У приватних будинках часто використовують воду із свердловин, яка є більш забрудненою. До того ж на відміну від квартир у будинках частіше використовується техніка, яка має високі вимоги до води: бойлери, котли, вентиляційні системи, зволожувачі повітря. Саме тому очищення води у будинку грає важливу роль.

 

Як правило, споживачі води стикаються з одними й тими ж проблемами: високий рівень заліза (розчинного й ні), наявність жорстких солей (кальцій, магній), органічні сполуки, елементи сульфатної групи (нітрити, нітрати, сульфати, амоній). Трапляється, що споживачі відчувають запах сірководню. В залежності від того, з якими проблемами треба боротися, фільтр буде мати відповідний склад.

 

Схема фільтрації стандартна. Вода проходить послідовно через кожен ступінь очищення:

 

  1. Механічне очищення. Використовуються сітчасті фільтри зі змінним картриджем, з функцією самопромивання. Прибирають пісок, глину, мул, великі частинки, що не розчиняються у воді.
  2. Хімічне очищення. Усунення заліза, пом’якшення, комплексне очищення. Використовуються фільтри з функцією самопромивання з різними фільтруючими реагентами: каталітичними (усувають залізо, органіку, сірководень) та іонообмінними смолами (усувають жорсткість, залізо, органіку, марганець).
  3. Знезараження. Частіше за все використовується ультрафіолетова лампа (вбиває значну частину бактерій). Можливе також знезараження гіпохлоридом (тобто хлоркою), який потребує подальшого видалення.
  4. Вугільне очищення. Вугілля є сорбентом. Тож він всмоктує хлор, органіку, запахи.

 

Наприкінці ми маємо воду готову до вживання. Утім, для питної води використовують окремий фільтр – зворотній осмос. Його, як правило, встановлюють на кухні.

15.12.16
Переглядів: 1321